Põrandate kuivpuhastus meditsiiniasutustes

Lembit Salla,  AUMA EXPO AS

   Poleerimismasin      Tolmuhari põrandate kuivpuhastuseks

 

Mis on kuivpuhastus ja milleks seda vaja on?

Kuivpuhastus on lihtne puhastusmeetod, kus põrandale sattunud kuiv tolm ja mustus eemaldatakse ilma pesulahust või vett kasutamata. Kõige lihtsam, tuntum ja vanem kuivpuhastuse meetod on tavaline harjaga pühkimine. Korralik perenaine on seda alati teinud ka enne niiske lapiga põranda pesemist, et pestes peenemat tolmu ja mustust põrandale lihtsalt laiali ei hõõruks ja et pesuvesi kohe mustaks ei läheks.

Kui jälgida aga põrandate puhastamist paljudes meditsiiniasutustes, siis väga tihti loobutakse kuivast pühkimisest täielikult ja kasutatakse ainult väga märja (ja määrdunud) lapiga pesemist. Tulemuseks on ühtlaselt määrdunud põrand, kus seinaäärtes on näha tumedad mustuse viirud. Et sellistes tingimustes tagada mingisugustki hügieeni, tuleb põrandat tihti töödelda tugevatoimeliste desinfitseerimisvahenditega.

Kuivhoolduse korral algab igapäevane põrandahooldus põranda ülepühkimisest kuiva tolmulapiga (kinnitatud sobiva plaatharja külge). Mustuse hulgale sobiva lapi kasutamisel ja õigete töövõtete kasutamisel on see kõige efektiivsem meetod peene, kuiva tolmu ja mustuse eemaldamiseks.

 Loomulikult tekib põrandale ka plekke, mida kuivalt ära ei saa. Nende vastu tuleb loomulikult kasutada pesulahusega niisutatud lappi või käsna, kuid ei ole mingit vajadust kogu põrandat üle pesta, vaid puhastada ainult plekilised kohad. Töö käib kiiresti ja tulemus on hea.

Mõne aja möödudes jõuab siiski kätte hetk, kus põrandat enam eelnimetatud töövõtetega puhtaks ei saa. Põrandale on jäänud palju kingataldadelt pärinevaid musti triipe ja kriimustusi. Siiski saab ka siis kuivpuhastust jätkata. Selleks kasutatakse lihtsat poleerimismasinat ja väikeses koguses (1-2 ml/m²) pinnale pritsitavat poleerimisvaha. Eelduseks on muidugi, et põrandat on algselt töödeldud kvaliteetse kaitsevahaga. Poleerimisega taastatakse põrandapinna algne siledus ja kogu kuivhooldus võib edukalt jätkuda.

Kui hügieeninõuded nõuavad põranda regulaarset desinfitseerimist, siis selleks on olemas spetsiaalsed desinfitseerivad, neutraalse pH-ga puhastusvahendid (nt. Butcher’s Dimension II), mis küll efektiivselt toimivad mikroorganismide suhtes, kuid säilitavad samas põrandakatte pinna hea väljanägemise ja lihtsa puhastatavuse. Paljud üldotstarbelised desinfitseerimisvahendid võivad põrandakatte pinda tugevasti kahjustada.

 

Milliseid põrandakatteid saab kuivpuhastada?

Kummalisel kombel on üks kõige tuntum kuivalt puhastatav materjal vaip - üks kõige raskemini puhastatavaid põrandakatteid üldse. Vaipa puhastab igaüks kuivalt niikaua kui võimalik, miks me siis lihtsamini puhastatavat siledat põrandakatet ilmtingimata märjalt puhastada tahame?

Ilmselt on selline komme pärit ajast, kus ühelt poolt puudusid tõhusad hooldusvahendid ja teiselt poolt kasutatud PVC, reliin jt. põrandamaterjalid olid oma koostise tõttu puhastatavad ainult märjalt.

Kaasaegsed kvaliteetsed PVC-materjalid erinevad oma nõukogudeaegsetest eelkäijatest selle poolest, et nad on hästi stabiliseeritud koostise ja struktuuriga ning on täiendavalt kaitstud PUR-kaitsekihiga (nt. Forbo Smaragd). Sellised materjalid ei tõmba mustust enda külge, seetõttu on lahtine kuiv mustus hõlpsasti eemaldatav sobiva plaatharja ja tolmulapi abil. Eriti hästi sobivad kuivpuhastuseks naturaalsed linoleumid (nt. Forbo Marmoleum® ja Artoleum®), kuna nad on oma olemuselt antistaatilised ning taluvad hästi poleerimist.

Juures olevatel piltidel on võrreldud erinevaid puhastusmeetodeid kuiva pulbrilise mustuse eemaldamiseks. Impregneeritud tolmupühkimislapi efektiivsus on ilmne.

Miks kuivpuhastus on soodne?

Kuivpuhastus on soodne nii majanduslikult kui ka keskkonnakaitse seisukohalt. Kuivpuhastuse puhul väheneb oluliselt puhastuskemikaalide kulu ja sellega ka kanalisatsioonisüsteemi sattuva ja looduskeskkonda koormava substantsi hulk. Allpool toodud näitest selgub ka, et kuivhoolduse korral väheneb tööjõukulu, mis on muutumas hoolduse üheks suuremaks kuluartikliks.

Lisaks eelnimetatule säilitab kuivhoolduse korral põrandakate püsivalt parema väljanägemise ja peab märksa kauem vastu.

 

Kuivpuhastuse ja märgpuhastuse võrdlus. Näide haiglapõranda kohta.

Miks piisab kuivpuhastusest?

Sellepärast, et enamus siseruumides olevast mustusest on siiski lahtine kuiv mustus, mis ongi kõige paremini eemaldatav just kuivalt. Kui segaksime selle veega, saaksime kleepuva massi, mida enamik tänaseid koristajaid põrandalt eemaldada ei suuda.

On ka küsitud, et kuidas kuivhooldus tagab hügieenilisuse? Mikroorganismid vajavad teatavasti kasvamiseks ja paljunemiseks 3 asja: toitu, soojust ja niiskust. Neist 2 esimest on siseruumide põrandatel alati olemas, niiskust tekitatakse aga regulaarselt märja pesemisega. Pragudesse ja liistualustesse jääb see niiske, soe ja rohkelt mustust sisaldav keskkond kauaks püsima.

Naturaalsetel linoleumidel Forbo Marmoleum® ja Artoleum® on “sisseehitatud” antibakteriaalsed omadused, seda tänu linaseemneõlile. Katseliselt on kindlaks tehtud, et ka tehases pinnale kantud kaitsevaha ei vähenda antibakteriaalset toimet. Katsetes kasutati järgmisi mikroorganisme: Staphylococcus aureus, Salmonella ryphimurium, Bacillus cereus, Pseudomonas aeruginosa, Aspergillus niger.

 

Põrandakatete pinna omadustest olen põhjalikumalt kirjutanud “Hippokratese” mai ’99 numbris (nr. 8, lk. 485-489)